01.09.2020

 
Mailinglist

Zaregistrujte sa pre odber noviniek a pozvánok našej galérie prostredníctvom e-mailu.


« zoznam

Archív


KONKRETNE LETO
26.06. - 10.08.2019

KONKRÉTNE LETO / Súčasné európske geometrické tendencie

otvorenia
26.6. 2019

16.00 hod.
RAKÚSKE KULTÚRNE FÓRUM
Helga Philipp (A)
(do 31.8.2019)

17.00 hod.
GALÉRIA Z
Zo zbierky Waldemara Andzelma
(do 10.8.)
Jan Berdyszak (PL), Marcin Berdyszak (PL), Stefan Gierowski (PL), Jerzy Grabowski (PL), Jerzy Kałucki (PL)
Koji Kamoji (PL), Jan Tarasin (PL), Ryszard Winiarski (PL)

18.00 hod.
FRANCÚZSKY INŠTITÚT
Roger Vilder (F)
(do 24.7.2019)

POĽSKÝ INŠTITÚT
interaktívne projekcie vo výkladoch
Konrad Hajdamowicz (PL), Jakub Matys (PL)

19.00 hod.
GALÉRIA UMELKA
Súčasné európske geometrické tendencie
(do 20.7.2019)
Štefan Balázs, Barna Benedek (H), Katarína Balúnová, Christine Boiry (F), Beti Bricelj (SLO), Francesco Camponovo (CH), Dávid Čársky, Aleksander Drakulič (SLO), Jan Dudéšek (CZ), Marian Drugda, Rita Ernst (CH), Oleg Fintora, György Gáspár (H), Marco Goldenbeld (NL), Pavel Hayek (CZ), David Hocko, Barbara Höller (A), Viktor Hulík, Zbyněk Janáček (CZ), Jarda Jebavý (CZ), Zsuzsanna Kóródi (H), Gerda Kruimer (NL), André van Lier (NL), Gabi Mitterer (A), Ingo Nussbaumer (A),
Roland de Jong Orlando (NL), Eduard Ovčáček (CZ), Anne Rose Regenboog (NL), Peter Roller, Vladimíra Sedláková (CZ), Mark Starel (PL), Przemyslaw Suliga (PL), János Saxon Szász (H), Adam Szentpétery, Ada Weber (CH/SK), Marian Weber (CH/SK), Joa Zak (PL)
.

.

Hlavným zámerom organizátorov podujatia je predstaviť čo najširšiu škálu možností konkrétneho a geometrického umenia. Geometrická abstrakcia predstavuje jeden princíp a nevyčerpateľné množstvo výtvarných možností. Za uplynulé storočie prešla zaujímavým vývojom, mnohými autorskými vkladmi, jedinečnými mutáciami, rôznymi syntézami a protikladnými silami, formálnymi i filozofickými ozvenami. Mnohí autori ju vývojovo posúvajú a obohacujú o nové dimenzie aj v súčasnosti. Tento segment výtvarnej tvorby má bohatú tradíciu nielen na Slovensku či v Čechách, už v roku 1967 bol založený spoločný česko-slovenský Klub konkretistov, má bohaté tradície v Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Francúzsku, Holandsku, Taliansku ako aj v mnohých iných krajinách.

Táto výstava bude prehliadkou širokého generačného zastúpenia, od renomovaných tvorcov až po príslušníkov najmladšej generácie. V rámci medzinárodnej spolupráce sa vytvára príležitosť k bližšiemu spoznávaniu iných kultúr prostredníctvom tak univerzálneho média, akým je výtvarné umenie. 

Ústredná časť výstavy s autormi zo SK, CZ, A, PL, H, F, NL, CH, SLO  bude umiestnená v Bratislave v Galérii Umelka, ďaľšie  výstavy  sú naplánované v Galérii Z, v Galérii Poľského inštitútu, v Galérii Rakúskeho kultúrneho fóra a v Galérii Francúzskeho inštitútu.

Partnermi a spoluorganizátormi podujatia budú  Fond na podporu umenia, MČ Bratislava - Staré Mesto, Slovenská výtvarná únia, zúčastnené galérie a zahraničné kultúrne inštitúty ako, Francúzsky inštitút, Rakúske kultúrne fórum, Kultúrny inštitút Maďarska, Poľský Inštitút ako aj niektoré veľvyslanectvá či partnerské inštitúcie a organizácie zo zahraničia.

Organizátorom a kurátorom podujatia je Viktor Hulík.

............................................................................................


viac informácií »